اسراف سیمان در ساخت و سازها

 رییس هیات مدیره انجمن بتن ایران، گفت:‌ یازدهمین همایش روز بتن و پنجمین کنفرانس ملی بتن در تاریخ 15 و 16 مهرماه سال جاری در محل مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تهران برگزار می‌شود.

 دکتر هرمز فامیلی، دبیر یازدهمین همایش روز بتن در نشست خبری یازدهمین همایش روز بتن و پنجمن کنفرانس ملی بتن اظهار کرد: برگزاری سخنرانی‌های عمومی و تخصصی معرفی طرح‌های برتر بتنی کشور و تقدیر از برگزیدگان مسابقات دانشجویی از جمله برنامه‌های این همایش و کنفرانس علمی است.
وی افزود: همچنین برگزاری نمایشگاه و نیز کارگاه‌های تخصصی با موضوع‌ دلایل و نحوه پیشگیری از ترک خوردگی بتن تازه، روسازی بتن غلتکی (RCCP)، بتن خود تراکم (SCC) و بتن سبک سازه‌یی از بخش‌های جنبی یازدهمین همایش روز بتن است.
فامیلی درادامه با اشاره به بالا بودن میزان مصرف انرژی در تولید سیمان و نیز آلایندگی این صنعت، گفت: با این وجود متاسفانه حدود 30 درصد سیمان تولیدی در پروژه‌ها تلف می‌شود که این میزان اتلاف برای آینده کشور جای نگرانی دارد.
دبیر یازدهمین همایش روز بتن با بیان اینکه انجمن بتن ایران تلاش می‌کند تا با ارتقاء سطح دانش عموم این زیان را کاهش دهد، گفت: یکی از اصلی‌ترین اهداف در برگزاری این همایش از ابتدا بالا بردن سطح اطلاعات مردم عادی در رابطه با استفاده از سیمان و بتن بوده است چرا که در سطوح دانشگاهی اقدامات موثری در این رابطه انجام می‌شود و به تبع آن در زمینه‌های تخصصی بتن پیشرفت خوبی داشته‌ایم اما این اطلاعات تخصصی خوبی به سطوح عمومی جامعه انتقال داده نشده است.
وی با اعتقاد بر اینکه ضعف دانش بتن در پروژه‌ها عامل اصلی در اتلاف سیمان در بهره‌گیری از خواص بتن است، افزود: سیمان یکی از صنایع آلاینده و انرژی بر است بنابراین اگر سیمانی را می‌سازیم نباید تلف شود تا دیگر مصرف کننده امروز در صف متقاضی سیمان سال آینده قرار نگیرد در این زمینه برای نمونه تعویض سالانه جداول کنار خیابان‌ها تاسف برانگیز است.
فامیلی اضافه کرد: در حال حاضر عمر اسکلت ساختمان‌ها در کشور ما حدود 30 سال است در حالیکه در سایر کشورها این میزان بالای 100 سال است و بتن در غرب به عنوان بهترین مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و لذا انجمن بتن هر سال کنفرانس ملی بتن را برگزار می‌کند تا مهندسین ما با علم و دانش روز آشنا شوند و تبادل اطلاعات نمایند.
وی با تاکید بر اینکه بتن پس از آب پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی است، گفت: استفاده صحیح از بتن می‌تواند ساختمان‌های مقاوم‌تر و با دوام‌تر از سایر مصالح ایجاد کند. با توجه به مقاومت بالای بتن و این که مواد تشکیل دهنده آن به وفور در کشور ما وجود دارد، از سازه‌های فولادی ارزان‌تر تمام می‌شود.

حاضرین در سایت

ما 10 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

ورود و خروج کاربران

425335
امروز
دیروز
این هفته
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
کل بازدیدها
121
140
261
421836
9243
15897
425335